Każdy wybór to stres. Decyzja, postanowienie, wyjście, wejście. Każdy dzień niesie w sobie konieczność wyborów. Prostych, nie prostych, stawiających pod ścianą, głupich, mądrych, wywołujących wypieki, podnoszących ciśnienie. Jakikolwiek krok podejmiemy, musimy zrezygnować z czegoś na rzecz czegoś. To stres.
Żadna decyzja nie jest doskonała, żaden wybór nie będzie idealny. Uświadomić sobie ten fakt to pogodzić się, z rzeczywistością, która jest jaka jest. Inna nie będzie. Stresu też nie wyeliminujemy, a jedynie możemy uczynić z niego swojego sprzymierzeńca. Czyli po dokonaniu wyboru uczynić z niego najlepsze co się tylko da.
Dobrze jest pamiętać, że w walce ze stresem pomaga kilka czynników:
-
Znajdź sposób na rozładowanie napięcia. Pobiegnij, zagraj w piłkę, posprzątaj lub poprasuj jeśli lubisz lub zrzuć węgiel do piwnicy jeśli ją masz. (i węgiel). Jakakolwiek aktywność fizyczna odwraca uwagę od czynnika stresującego i dodatkowo wnosi coś pozytywnego, przypominając, że w życiu liczą się także inne sprawy.
-
Zaplanuj wszystko. Jeśli czeka Cię egzamin, prelekcja, wystąpienie (chociażby przed klasą) przygotuj zawczasu choć pobieżny plan, poszukaj wcześniej informacji. Zastanów się co kiedy powiesz, jak wykorzystasz posiadane informacje. To znacznie rozluźnia, a będąc w pozytywnym nastroju z pewnością poradzisz sobie lepiej. Przy okazji zyskujesz poczucie kontroli nad tym co się dzieje, a poczucie kontroli wiąże się z przekonaniem, że najbliższa przyszłość jest przewidywalna. Takie poczucie także redukuje stres.
Jeśli mimo starannego zaplanowania coś się zmieni, nie rób z tego tragedii a po prostu wykorzystaj nadarzającą się okazję. Może z tego wyjść coś całkiem spontanicznie świetnego.
-
Pogadaj. Zwykła rozmowa, pewność, że mamy kogoś, kto w trudnej chwili poda rękę i udzieli wsparcia jest niezwykle ważne. Naukowcy dowiedli, że poparcie społeczne obniża poczucie napięcia, ponieważ wiąże się z niższym poziomem hormonów stresu.
-
Każdego dnia zrób coś wyłącznie dla siebie i uśmiechnij się. Po pierwsze zapomnisz, że coś Cię trapi, po drugie zyskujesz pewność, że Twoje życie ma sens, po trzecie uczysz się przewartościowywać sytuację, która Cię przerasta wiedząc, że są inne cenne rzeczy w Twoim życiu.
Niezależnie jednak od źródła stresu, lekkie napięcie i podekscytowanie pomaga lepiej myśleć i działać. Zatem kontrolowany, stres to pozytywny bodziec, który motywuje nas do działania, rozwija nas i dodaje energię. Pod wpływem takiego pozytywnego stresu pracujemy wydajniej, potrafimy góry przenosić i nie ma dla nas rzeczy niemożliwych.
Stres towarzyszy nam codziennie. Zaprzyjaźnijmy się z nim.